Перевантаження в авіації та його вплив на людину

Ми нерідко відчуваємо на собі вплив перевантажень, наприклад, коли різко гальмуємо на авто, або ж навпаки набираємо швидкість. Далі коротко розкажу, що таке перевантаження, яким воно буває та в чому небезпека перевантажень для авіації та безпосередньо людини.

Що таке перевантаження?

Перевантаження — це відношення прискорення тіла до прискорення вільного падіння. Заведено оцінювати перевантаження в одиницях G, які вказують на те, наскільки прискорення більше звичайного на землі. Перевантаження на рівні 1g означає, що перевантаження таке ж, як на поверхні землі. А от при нульовій гравітації (стан невагомості) перевантаження дорівнює нулю, тобто людина ніби перебуває у стані невагомості або вільного падіння. При перевантаженні в 5G людина вагою 60 кг відчує тиск, якби його вага становила 300 кг. Високі перевантаження є небезпечними як для організму людини, так і для техніки.

Види перевантажень

  • Коли автомобіль прискорюється чи гальмує, наше тіло відчуває повздовжні перевантаження (назад, вперед або навпаки), а при зміні напрямку ми відчуваємо бокові (горизонтальні) перевантаження.
  • Коли різко набираємо висоту чи падаємо, тіло відчуває вертикальні (нормальні) перевантаження. Це може призвести до стиснення або відчуття невагомості.

Небезпека перевантаження

Для цивільних літаків допустиме значення перевантаження зазвичай становить 2,5g. Звичайна людина без спеціальної підготовки може витримувати будь-яке перевантаження до 15g протягом 3-5 секунд, не втрачаючи свідомість. Однак перевантаження, які перевищують 20g, можуть витримуватися лише 1-2 секунди, і тривалість залежить від масштабу такого перевантаження.

При позитивному перевантаженні кров рухається вниз, а от у випадку негативного перевантаження кров підіймається до голови, і такий стан є одним із найтяжчих і складних для людини.

Вплив перевантажень на літак

Перевантаження вочевидь впливає і на конструкцію літака, оскільки всі його частини та обладнання зазнають більшого навантаження. Тому при проєктуванні літаків враховують цей фактор і встановлюють обмеження на перевантаження.

Для пілотів швидкісної та маневрової авіації фізична підготовка та використання спеціального костюма мають важливе значення. Такі костюми дозволяють пілотам витримувати сильні перевантаження протягом певного часу. Однак, саме від’ємні перевантаження переносяться тяжко.

Професійні льотчики здатні витримувати нормальні перевантаження до 8-9g протягом тривалого часу, не втрачаючи свідомості, а катапультування супроводжується короткочасними перевантаженнями до 2g протягом 0.15-0.2 секунд.

Пасажири пасажирських лайнерів відчувають нормальні перевантаження в межах 1.1-1.5g.

Отож

Перевантаження — явище, яке ми можемо зустріти в різних ситуаціях, від підйому в ліфті до польотів на літаках. Розуміння його природи важливе для безпеки та комфорту як в повсякденному житті, так і в польоті на літаку.

Гайд: норми провезення багажу і ручної поклажі 12 популярних авіакомпаній

Авіаперевізники, зокрема, лоукостери то і діло посилюють вимоги до ручної поклажі та багажу, змушуючи пасажирів платити більше. Щоб ви не розгубилися в потоці постійних оновлень правил, ми зібрали в одному матеріалі правила декількох популярних авіакомпаній, знання яких дозволить вам заощадити десятки, а то і сотні євро.

Друзі, нагадуємо, що вже є суперзручний додаток для iOS, який вже доступний у App Store

Завантажуйте, спробуйте та залишайте свої відгуки!

Інформація актуальна починаючи з 2019 року та оновлена влітку 2023 року. Ми навмисне залишаємо у статті дані стосовно українських авіакомпаній, тому як сподіваємось, що невдовзі українське мирне небо знову буде відкрито для пасажирських літаків!

1. Важливі нюанси, які варто знати

  1. Ознайомтеся із правилами всіх авіакомпаній, послугами яких будете користуватися під час подорожі, і переконайтеся, що ручна поклажа і багаж відповідають більш суворим з них.
  2. Врахуйте, що можна купити квитки у KLM, а летіти з МАУ. Таке відбувається, коли між компаніями підписано угоду код-шейринга. У цьому випадку діють норми тієї авіакомпанії, код якої зазначений у квитку. Доводити в аеропорту, що ви не знали, марно — доведеться оплачувати перевага або додаткове багажне місце.
  3. Багато авіакомпаній перевіряють габарити ручної поклажі за допомогою спеціальних пристроїв в аеропорту. Все, що в рамку не помістилося, доведеться здати в багаж (особливо завзяті враховують навіть визирають на півсантиметра ручки). Рекомендуємо перевірити свою ручну поклажу заздалегідь – на стійці реєстрації багаж коштує дешевше, ніж у гейта, ще краще – передбачити цю ситуацію ще під час онлайн-покупки авіаквитків.
  4. Важливо! У лоукостерів немає рейсів з пересадками. Кожен сегмент маршруту – це окремий рейс, бо кожен раз вам потрібно забирати свій багаж і реєструвати його заново, отже, доплачувати за нього теж треба на кожному сегменті.

2. Рідини та продукти в ручній поклажі: можна чи ні?

У загальній складності дозволено мати при собі 1 літр рідини в ємностях максимум 100 мілілітрів кожна. Значення має обсяг тари: дволітрову пляшку, в якій залишилося два ковтки соку, не пропустять. Всі рідини потрібно скласти в прозорий пакет із застібкою (наприклад, зіп-пакет для заморозки фруктів або косметичку) і пред’явити для огляду на контролі безпеки, якщо вас про це попросять.

  • роликові дезодоранти;
  • піна для гоління, шампунь, гель для душу;
  • зубна паста;
  • духи і туалетна вода;
  • тонік, засіб для зняття макіяжу, крем, туш для вій;
  • алкогольні і безалкогольні напої;
  • ліки: очні, назальні та вушні краплі, розчини і настойки для перорального прийому, засоби для зовнішнього застосування, гелі;
  • деякі продукти харчування: м’який сир, йогурт, паштет, варення, мед і т. п.

Є дві категорії пасажирів, на яких обмеження не поширюються:

  • Мандрівники з дітьми молодше двох років. Харчування для дитини (пюре, молоко, соки, суміш тощо) може бути в упаковках будь-якого обсягу в кількості, необхідній на час польоту.
  • Ті, кому потрібно регулярно приймати ліки. В такому випадку можна взяти з собою препарати в упаковках, обсяг яких перевищує 100 мілілітрів, але не забудьте захопити довідку від лікаря.

Можна перевозити в ручній поклажі продукти?

Так, але якщо вони рідкі, потрібно буде розфасувати їх по 100 мілілітрів і упакувати в відповідності з правилами. Можете сміливо захопити з собою на борт печиво, шоколад, яблука, горіхи або бутерброди, але подбайте про те, щоб ваша їжа не видавала різких запахів.

3. Можна взяти в літак електронні прилади?

Потрібно! Ви ж бачили, як в аеропортах звертаються з валізами, так?

В ручній поклажі дозволено провозити:

  • ноутбуки;
  • мобільні телефони;
  • планшети та електронні книги;
  • електронні сигарети;
  • фотоапарати;
  • фени, плойки, утюжки для волос;
  • електробритви;
  • електричні зубні щітки;
  • павербанки.

4. Що заборонено провозити в ручній поклажі?

Якщо коротко, то все, що потенційно небезпечно для пасажирів і членів екіпажу в силу своєї токсичності або може бути використане для нападу.

  • рідини в тарі об’ємом більше 100 мілілітрів (крім куплених в дьюті фрі та упаковані належним чином);
  • аерозолі (лак для волосся, дезодорант, засіб від комарів тощо);
  • колючі і ріжучі предмети: викрутки, свердла, цвяхи, штопор, швейні голки, леза, всі види ножів, ножиці, пилочки для нігтів, пінцети з гострими кінцями, в’язальні спиці і т. п. Виключення: іноді дозволяють пронести ніж з лезом коротше 6 сантиметрів або пінцет із закругленими краями, при наявності довідки від лікаря можна взяти з собою шприци для ін’єкцій. Але потрібно бути готовим до найгіршого сценарію: якщо річ вам дорога, здайте її в багаж або залиште вдома.
  • вогнепальну зброю і будь-які його імітації (запальнички, дитячі іграшки);
  • скотч, ізоляційну стрічку;
  • вибухові та легкозаймисті речовини: порох, петарди, феєрверки, рідина для заправки запальничок тощо;
  • ртутні термометри (у деяких країнах це обмеження не діє, але краще придбати електронний та не переживати);
  • ковзани, лижні і трекінгові палиці;
  • електрошокери;
  • їдкі та токсичні речовини: кислоти, луги, отрути;
  • біти, ключки, кийки, нунчаки, весла, скейтборд, вудки;
  • газові і бензинові запальнички.

5. А як бути з покупками з дьюті фрі?

Парфуми, туалетну воду, алкогольні та безалкогольні напої з магазинів безмитної торгівлі можна брати на борт, якщо вони упаковані разом з чеком і запечатані (не намагайтеся вжити в літаку віскі з горла).

Складності можуть виникнути, якщо ви летите з пересадкою. Так, в ЄС заборонено ввозити рідини в ємностях, обсяг яких перевищує 100 мілілітрів, якщо вони куплені за межами ЄС. Тобто, якщо ви летите з Харкова у Прагу, через Варшаву, в пересадочному пункті пляшку вина з українського дьюті фрі найімовірніше конфіскують. Тим, хто подорожує по території ЄС, досить не роздруковувати пакет і мати при собі чек, який підтверджує, що покупка здійснена не більше доби тому. Останнє слово в будь-якому випадку залишається за працівником аеропорту.

6. Чи можна провозити на борту тварин, музичні інструменти та спортивне спорядження?

Кожна авіакомпанія має свої правила, тому краще поцікавитися ними заздалегідь. Наприклад, польська авіакомпанія LOT дозволяє транспортувати тварин трьома способами:

  • на борту літака у спеціальній клітці,
  • у багажному відсіку,
  • у багажному відсіку – як cargo.

Місце транспортування тварини залежить від її ваги,

А ось Ryanair не перевозить тварин, за винятком собак-поводирів. Ці тварини допускаються до всіх рейсів, крім ізраїльських та рейсів до або з Марокко. Для транспортування собаки-поводиря необхідно мати паспорт тварини та медичну документацію пасажира.

Спортивний інвентар зазвичай перевозиться в зареєстрованому багажі або як негабаритний вантаж, за спеціальним тарифом (якщо мова йде про лижах чи сноуборді, наприклад). На борт не дозволять взяти навіть скейт або тенісні ракетки, так як теоретично вони можуть бути використані як зброя.

Маленькі музичні інструменти , які не перевищують допустимі розміри ручної поклажі (флейта, скрипка), деякі авіакомпанії дозволяють взяти з собою в салон. Все інше доведеться здати в багаж.

7. Як правильно упакувати ручну поклажу і що робити у випадку переваги?

  • Те, що з високою часткою ймовірності доведеться діставати на контролі безпеки (ноутбук та інша потужна техніка, пакет з рідинами) покладіть зверху, щоб потім швидко витягти. Сусіди по черзі і співробітники аеропорту будуть вам вдячні.
  • Рідини повинні бути розфасовані в ємності максимум по 100 мілілітрів, пам’ятаєте? Якщо те, що ви хочете взяти з собою, в міні-упаковках не продається, перелийте — бульбашки не обов’язково повинні бути «рідними».
  • Якщо везете з собою ліки, краще, щоб вони були в заводських упаковках з інструкціями всередині. При наявності снодійного, сильних знеболюючих, психотропних та ін’єкційних препаратів не забудьте взяти з собою рецепт від лікаря.
  • Складіть в ручну поклажу все цінне: документи, гроші, прикраси, техніку. І не забувайте стежити за рюкзаком в аеропорту, звичайно.
  • Варто завжди брати з собою павербанк, теплі речі, ліки, які постійно приймаєте і легкий перекус на випадок затримки рейсу.
  • Переконайтеся, що не поклали випадково щось із списку заборонених до провезення предметів. Автор цих рядків, наприклад, як-то кинула в рюкзак скотч, а потім червоніла і виправдовувалася перед пильними співробітниками аеропорту Кутаїсі.
  • Якщо летите лоукостером, не набивайте рюкзак до межі. Залишивши порожнє місце всередині, ви зможете трохи утрамбувати його і вмістити в рамку, за допомогою якої перевіряють габарити.
  • Зважте зібраний рюкзак або валізу будинку і переконайтеся, що він проходить за нормами авіакомпанії. Якщо ж перевага виявився вже в аеропорту, можна одягти на себе щось із упакованої в ручну поклажу одягу, розкласти по кишенях важкі предмети невеликого розміру або взяти у руки фотоапарат, електронну книгу і т. п., якщо перевізник це допускає.

Докладніше про правила провезення багажу та ручної поклажі 12 популярних авіакомпаній:

1. Ryanair

Ручна поклажа

З 1 листопада 2018 року кожен пасажир Ryanair може безкоштовно взяти на борт лише одну дамську сумочку, сумку для ноутбука або маленький рюкзак розміром 40x25x20 див. Пасажири, що оплатили пріоритетну посадку (€6-10 на людину), отримують право пронести додатковий валізу або рюкзак розміром до 55x40x20 см, вагою до 10 кг. Інші можуть здати велику ручну поклажу в багаж. При оформленні через інтернет це коштує €10-12, на стійці реєстрації — €20, у гейта — €25.

Дитині віком до 2 років не годиться ручна поклажа, але супроводжуючий дорослий може безкоштовно взяти на борт сумку вагою до 5 кг з гігієнічними приладдям, їжею та іграшками. На інших дітей поширюються «дорослі» норми.

Багаж

Кожен пасажир може зареєструвати максимум 3 одиниці багажу вагою до 20 кг кожна. Під час оформлення квитка ви заплатите €25, пізніше (по телефону або в аеропорту) — €40 за місце (в один кінець.

Допустимий розмір одного багажного місця —119x119x81 см, вага — 32 кг За кожний кілограм понад 20 доведеться заплатити €11, т. к. такий багаж вважається понаднормативними.

Дитяча коляска

На кожну дитину можна безкоштовно провезти складну коляску + автокрісло/бустер/люльку.

Спортивне спорядження

Кожен комплект вважається окремим багажним місцем і повинен бути упакований в захисний чохол, максимальна вага — 20 кг (для велосипедів — 30 кг).

Перевезення велосипеда коштуватиме вам €60-75, гірськолижного спорядження — €45-50, іншого спортивного спорядження — €35-65 в один кінець. Менша вартість дійсна при покупці послуги під час бронювання квитка, велика — при оплаті пізніше або в аеропорту.

2. Wizz Air

Ручна поклажа

З 1 листопада 2018 року кожен пасажир Wizz Air може безкоштовно взяти в салон одну сумку розміром не більше 40x30x20 см, верхній одяг і пакети з покупками з дьюті-фрі.

Пасажирам з WIZZ Priority дозволено також пронести в салон валізу або рюкзак розміром 55x40x23 див. Максимально припустиму вагу ручної поклажі будь-якого типу — 10 кг на одне місце. Пасажирам з дітьми віком до 2 років також покладається додаткова сумка розміром 40x30x20 см з їжею, гігієнічними приладдям, іграшками.

Багаж

Допустимі розміри однієї одиниці багажу — 149x119x171 см, вага — 32 кг Пасажир може зареєструвати максимум 6 багажних місць: 3 онлайн або через колл-центр, решта в аеропорту.

При оформленні на сайті або через колл-центр багаж вагою до 10 кг коштуватиме вам €9-27, 10-20 кг — €15-50, 20-32 кг — €23-72 в один кінець (ціна залежить від сезону). В аеропорту за багаж вагою до 20 кг доведеться заплатити від €55, до 32 кг — від €120. Якщо ви сплатили багаж заздалегідь, але на стійці виявився перевагу, з вас візьмуть €10 за кожен додатковий кілограм.

Дитяча коляска

На кожного маленького дитини можна безкоштовно перевозити одну коляску або автокрісло. Якщо плануєте здати коляску біля трапа, не забудьте отримати багажну наклейку на стійці.

Спортивне спорядження

Допускається транспортування спортивного спорядження при дотриманні загальних правил:

  • всі складові комплекту упаковані в один чохол;
  • на кожного пасажира припадає один комплект спорядження;
  • комплект важить не більше 32 кг

Стягується додаткова оплата в розмірі €30 (онлайн або через колл-центр) або €60 (в аеропорту) за кожне місце в один кінець.

У 2023 році Wizz Air оголосив нові правила перевезення тварин. Офіційно Wizz Air забороняє у 2023 році провезення будь-яких тварин на своїх рейсах, крім собак-поводирів з відповідними документами.

3. SkyUp Airlines

Ручна поклажа

Кожен пасажир SkyUp може безкоштовно взяти на борт одну одиницю ручної поклажі вагою до 7 кг і розміром не більше 115 см (сума трьох вимірів), а також пакети з покупками з дьюті-фрі, дамську сумочку, папку для паперів, верхній одяг, парасольку, книгу або журнал. Пасажирам з дітьми дозволено також пронести в салон люльку або складну коляску-тростину і харчування на час польоту.

Багаж

Починаючи з тарифу Standard, кожен пасажир може безкоштовно перевозити одну одиницю зареєстрованого багажу. Максимальна вага — 23 кг, для дітей молодше двох років — 10 кг.

Додаткове багажне місце вагою до 23 кг коштуватиме вам €25 до 32 кг — €40. Максимальна кількість багажних місць на пасажира: 4 по 23 кг, 2 по 32 кг

Дитяча коляска

Коляска або люлька для дитини віком до 2 років перевозяться безкоштовно, після — враховується в норму багажу.

Спортивне спорядження

Дозволено перевезення одного комплекту вагою до 23 кг і розміром до 300 см (сума трьох вимірів) на пасажира. Вартість — €25 за комплект в один кінець.

4. МАУ

Ручна поклажа

На ближньо – і середньомагістральних рейсах МАУ пасажири економ-класу, які купили квитки без багажу, можуть пронести на борт тільки один предмет ручної поклажі розміром до 55x40x20 см і вагою до 7 кг