Вплив температури на розвиток томатів

Як і будь-яка інша культура, томат має свої переваги до температурних показників. В різний період життя вони бувають різними. Якщо ці особливості розуміти, то з’являється можливість допомогти культури на тій чи іншій стадії розвитку, а також вплинути на розмір та якість врожаю (або, як мінімум, не нашкодити).

Простіше використовувати дані правила в обігріві теплиці. Однак окремі знання допоможуть і нам, дачникам і городникам, при вирощуванні розсади, визначенні часу висадки її в грунт та подальшому догляді за томатами.

Температура для розсади помідорів

Для того щоб насіння томату проросло, необхідна температура +10°C. Але якщо її підняти до +20..+25 °C, то сходи з’являться вже на 3-й-4-й день.

Сходи томатів

Перші кілька днів (2-3 дні) сходи томатів потребують температури +10…+15°C. Даний температурний режим захищає їх від витягування і дозволяє швидше розвинути кореневу систему, що дуже важливо для цієї культури, так як вона володіє малим запасом поживних речовин в насінні.

Від сходів до бутонізації

Надалі найбільш оптимальними умовами для розвитку розсади томатів виступає сукупність високого освітлення з денною температурою в районі +20…+25°C і зниженням її в нічний час до +9…+12°C. При цьому різкий перепад температур неприпустимий, так як він провокує стрес і, як наслідок, затримку розвитку рослин, зміна забарвлення листя на жовтуватий з антоціановим або синюватим відтінком.

Період бутонізації і цвітіння томатів

Оптимальними умовами в даний період виступає температурний режим в районі +20…+25°C. Різкі перепади температур негативно позначаються на закладці бутонів, можуть викликати їх опадання.

Зниження температури у нічний період нижче +13°C викликає деформаціюі знижує якість цвіту томатів.

Небажані в період цвітіння томатів і високі температури. При показники термометра вище +30…+34°C пилкові зерна втрачають свою життєздатність.

Знижує якість цвіту і погана освітленість, проте це компенсується збільшенням маси.

Загальні оптимальні показники температур для розвитку томатів

Оптимальним режимом для росту, розвитку і плодоношення томату вважається температурний режим у межах +20…+25°C у поєднанні з високою освітленістю. При низькій освітленості, в похмуру погоду, це вже показники +15…+18°C вдень та +10…+12°C вночі.

Підвищення температури до +30…+31°C у поєднанні з низькою вологістю повітря, що щорічно спостерігається у південних областях, загальмовує процес фотосинтезу культури, а отже, і процеси розвитку рослин. Температура понад +35°C призводить до їх голодування і загибелі.

Нижнім порогом температур для південних сортів томатів виступає -1°C, для північних — -3…-4 °C при відсутності вітру. При цьому варто згадати, що північні сорти ростуть і розвиваються в більш широкому діапазоні температур +8…+30°C, південні +10…+25°C.

Нижній поріг температури ґрунту, що сприяє повноцінній роботі кореневої системи томатів, прирівнюється до +14°C. Оптимальна температура грунту для повноцінної вегетації розсади +23…+25°C, дорослих рослин — +18…+22°C.

Як впливати зміною температури на томати?

Зрозуміло, що сформувати оптимальні температурні умови для томата можна тільки в опалювальних теплицях. Однак, спираючись на дані показники, нескладно зорієнтуватися в тому, що і для відкритого грунту, і для балконного вирощування, і для вирощування в неопалюваних теплицях можна застосувати деякі секрети.

При бажанні скоротити терміни очікування сходів томату необхідно підняти температуру до +20…+25°C.

Запобігти витягування розсади томатів відразу після сходів можливо, опустивши температуру на 2-3 дні до +10…+15°C.

При загартовуванні розсади томатів перед висадкою в грунт не можна допускати різких коливань температури, так як це викликає стрес у рослин і провокує гальмування їх розвитку.

Правильне загартовування томатів забезпечує їх стійкість до короткочасного зниження температури до 0°C.

Висаджуючи розсаду у необігріваєму теплицю або під плівку, можна прискорити отримання продукції. Однак необхідно пам’ятати, що при підвищенні в плівковій теплиці температури вище +30°C у поєднанні з високою вологістю запліднення томатів не відбувається, цвіт опадає, плоди і якщо утворюються, то їх небагато, вони дрібні, пустотілі. Після такого стресу нормальний (продуктивний) пилок утворюється тільки через 10-14 діб.

При висаджуванні томатів у відкритий грунт необхідно враховувати оптимальні терміни для даної місцевості. Затримка висадки, навіть на 10 днів, вже істотно знижує врожайність.

Влітку в південних регіонах, щоб трохи збити температуру і зберегти вологість в зоні томатних кущів, на посадках томатів можна встановлювати затінення – маскувальну сітку, або вдаватися до дворядного розміщення культури, яке забезпечує взаємне бічне затінення рядів, що також є і профілактикою опіків плодів, що виникають при температурі вище +34°C.

Мульчування томатів не тільки зберігає вологу в прикореневій зоні грунту, але і дещо знижує її температуру, що добре позначається на обмінних процесах рослин.

Для томата важливі не просто високі або низькі температури, але і характер їх коливання. Якщо утримувати рослини при високій температурі постійно, то необхідні для росту і розвитку речовини, сформовані ними протягом дня, вночі витрачаються на дихання. Це уповільнює їх розвиток і, в кінцевому підсумку, позначається на врожайності. При коливанні температур зі зниженням у вечірній час прискорюється процес цвітіння, зав’язування, а потім і визрівання томатів.

Томати з чим не ростуть

Вирощування томатів із розсади – завдання досить клопітке, адже отримати хороший урожай даного овоча, як правило, можна лише у теплиці. Щоб виростити красиві, великі, смачні та корисні помідори, необхідно знати низку правил та особливостей їх вирощування. Техніка вирощування овочів у теплиці значно відрізняється від вирощування на відкритому ґрунті. У теплицях, як правило, встановлюється більш висока, ніж на вулиці, вологість повітря, відбуваються великі коливання денної та нічної температури, а вдень буває перегрів рослин.

Види формування томатів.

Рекомендації щодо вибору сорту помідорів для теплиці

Для того щоб ви отримували задоволення від вирощених у теплиці помідорів, необхідно правильно підібрати сорт овочів, який ви вирощуватимете, адже не всі сорти добре підходять для парників.

Щоб отримати багатий урожай, експерти рекомендують віддавати перевагу більш стійким до різних шкідників та хвороб гібридним сортам.

Схема посадки томатів.

Такі сорти здатні добре плодоносити навіть за несприятливих умов.

Якщо вирощувати помідори у парнику, перевагу краще віддати сортам томатів з необмеженим зростанням. Сорти ж із обмеженим зростанням краще не висаджувати, т.к. вони формуються в 1 стебло, і для того, щоб вони утворили 6-8 кистей, розсаду потрібно висаджувати на відведене для неї місце вже в першій половині травня. Це не рекомендується робити з тієї причини, що на початку місяця може бути досить холодно, в деяких регіонах можливі заморозки, тому пересаджувати розсаду томатів у теплицю зараз досить ризиковано. Висаджені пізніше сорти з обмеженим зростанням встигають викинути не більше 4 кистей. Тому такі сорти зазвичай не виправдовують витрачених ними зусиль.

Сорти помідорів з необмеженим зростанням характеризуються раннім вступом у плодоношення. У них суцвіття утворюватимуться через 1-2 листки, тому їх можна формувати в 2 стебла. В результаті на 1 рослині може вийти до 14 пензлів. До кінця серпня на кущах таких скороспіліших томатів майже всі плоди встигають дозріти до приходу холодів. Їм вдається повністю уникнути такого небезпечного для рослин захворювання, як фітофтор, який здатний знищити весь урожай протягом декількох днів.

Як підготувати ґрунт

Схема висаджування помідорів у ґрунт.

Не рекомендується вирощувати помідори в 1 теплиці протягом декількох років поспіль: рослини однозначно хворітимуть. Раніше помідори чергували з огірками, проте останнім часом ці рослини стали страждати від однієї хвороби – антракнозу. Тому перед посадкою помідорів у теплиці змінюється ґрунт. Вона обприскується гарячим (+100 ° С) розчином мідного купоросу. Для приготування такого розчину необхідно додати у цебро води 1 столову ложку добрива.

Приблизно за тиждень до посадки помідорів готуються грядки. Грядки робляться шириною близько 60-90 см. Висота грядок – 25-30 см. Грядки повинні бути помірною вологістю, з гарним розпушуванням та дренажем. Ширина проходів між ними – близько 65-70 см.

Виростити помідори найвищої якості можна на глинистому або суглинному грунті. ви можете додати до неї перегній, тирсу і торф в однакових кількостях. На 1 м² грунту знадобиться близько 3 цебер суміші.

Якщо замість грунту використовуватиметься торф, то до нього потрібно додати дернову землю, пісок, перегній та тирсу у співвідношенні 1:0,5:1:1. Підготовлена ​​земля удобрюється подвійним гранульованим суперфосфатом (потрібно взяти 3 столові ложки), калімагнезією (1 ложка), сульфатом калію (1 ложка), деревною золою (1-2 ложки) та натрієвою селітрою (1 чайна ложка).

Рекомендації щодо правильного вирощування томатів

Таблиця вирощування розсади деяких овочевих культур.

Сіяти насіння помідорів потрібно наприкінці квітня – на початку травня. Тримати насіння у горщиках рекомендується не довше 50 днів. Як правило, висота розсади становить не більше 35-40 см, не страждає від малого обсягу горщика, нестачі світла чи перегріву. Розсада томатів характеризується розвиненою та потужною кореневою системою, щільною структурою стебла.

Грядки під вирощування тепличних томатів рекомендується робити висотою близько 25-30 см – так ґрунт швидше прогріватиметься. Безпосередньо перед посадкою землю потрібно добре пропушкувати – помідори не переносять перезволоження грунту, для них дуже важливий хороший дренаж.

Наприкінці травня – на початку червня розсаду томатів можна висаджувати. На цьому етапі важливо не поспішати, спочатку обов’язково заміряйте температуру грунту на глибині близько 20 см. Якщо вона не перевищує +13 ° С, коріння рослин не зможуть поглинати достатню кількість поживних речовин і вологи.

Коли висаджування овочів буде завершено, у верхньому шарі ґрунту треба викопати невеликі лунки. У них надалі вноситимуться добрива. Розсаду необхідно розгорнути так, щоб суцвіття дивилися в бік проходу між грядками. У разі плоди дозріють раніше, т.к. вони не будуть затінюватися листям. Ту розсаду, яка проросла, треба укласти похило, верхівкою у бік півдня, попередньо обірвавши 3-4 нижні листочки і присипавши землею частину стебла.

Схема стрічково-гніздового способу посадки томатів.

Щоб забезпечити правильне зростання помідорів, їх не поливають протягом перших 2 тижнів після посадки – тієї кількості води, яка була внесена в ґрунт при висадженні, достатньо для вкорінення овочів. До того моменту, як зав’яжуться перші плоди, помідори потрібно поливати обмежено, не допускаючи сильного перезволоження ґрунту.

У процесі зав’язування плодів потрібно дбати про поливе, т.к. Нестача вологи призведе до вершинної гнилі, а перезволоження стане причиною відмирання коріння. Помідори поливаються тільки під корінь, таким чином, щоб волога проникала на глибину близько 15 см. Слідкуйте, щоб на рослини не потрапляли краплі та бризки води: з ними поширюються різні інфекції.

Рекомендації щодо догляду за рослинами

Схема розташування в теплиці та розміри грядок під томати.

Через 2 тижні після висаджування кущі потрібно підв’язати до шпалери. У парнику підтримується температура від 18 до 30 ° С тепла.

Хоча помідори і є рослинами, що самозапиляються, для забезпечення більш якісного запилення їм може знадобитися допомога: досить просто злегка струсити кисті в сонячну теплу погоду. Відразу після цього потрібно полити землю або обприснути квіти, а через 2 години провітрити теплицю. Для правильного формування томатів потрібно видаляти пасинки, поки вони не досягли довжини в 4,5-5 см. Якщо ви видалите великі пасинки, для помідорів це буде стресом. При появі плодів зі стебел необхідно видалити все листя нижче суцвіття. Найкраще видаляти пасинки та листя в теплу, ясну погоду, так ранки затягнуться набагато швидше.

Не перестарайтеся з поливом. Висока вологість призведе до того, що в плодах знизиться вміст цукру, знизиться м’ясистість, вони стануть рідкими та кислими, почнуть тріскатися.

Ще однією дуже важливою умовою для правильного вирощування томатів у теплиці є їхнє підживлення. Добрива потрібно починати вносити в той момент, коли перші кисті з’являться зав’язі. Найкращим засобом для першого підживлення є монофосфат калію (на 10 л води необхідно взяти 1 столову ложку). Азотні добрива у період дозрівання краще не вносити. Наступне підживлення виконується через 7-10 днів. Для цього використовується розчинин (близько 45-50 г на 10 л води).

Схема формування детермінантного томату.

Якщо ви хочете зібрати ранній урожай тепличних томатів, використовуйте позакореневі підживлення. Такі добрива дають дуже гарний результат, забезпечуючи помідори додатковим підживленням. Крім цього, вони допомагають запобігти розвитку шкідників та різних хвороб.

Позакореневі підживлення рекомендується проводити щотижня, чергуючи якісні та добре розчинні добрива. Для цього відмінно підходить калієва селітра, сечовина, монофосфат калію та кальцієва селітра. Позакореневі підживлення найкраще вносити у вечірній час. Так поживні речовини з розчину повільніше висихатимуть, а ранкова роса сприятиме їх найбільш якісному засвоєнню.

Якщо саджанці помідорів в теплиці розташовані на відстані більше 35 см, ви можете вирощувати їх у 2 стебла. Це дозволить отримати добрий додатковий урожай.

Схема методу вирощування припусканням.

Після того як на першому суцвітті саджанців почнуть дозрівати перші плоди, потрібно видалити все нижнє листя, особливо те, що росте найближче до землі.

Вирощування томатів у теплиці – це чудовий спосіб отримати відмінний урожай у рекордно стислий термін із залученням мінімальної кількості робочої сили та фінансів. Вирощування томатів у парнику – це завжди гарантія якості, порівнянна із витраченими коштами та часом. Плоди помідорів краще збирати трохи недозрілими.

Хвороби томатів та їх лікування

Розсада помідорів може захворіти на чорну ніжку. Щоб запобігти розвитку цього захворювання, перед посадкою нових помідорів потрібно обов’язково міняти ґрунт.

Дуже часто помідори вражає таке захворювання як фітофтора. Щоб запобігти його розвитку, рослини 3 рази за сезон піддають профілактичній обробці спеціальними розчинами.

Перший раз томати потрібно обприскати через 3 тижні після того, як розсаду висадять у теплицю. Друге обприскування – через 3 тижні, третє – після того, як на кущах зацвіте третя кисть.

Виконуючи ці нескладні поради щодо вирощування томатів у теплиці, ви зможете отримати ранній, багатий урожай корисних, смачних та красивих помідорів!

Календула – прикраса саду та користь для садівника

Ці веселі руді «ромашки» знає, мабуть, кожну дитину, настільки вони поширені всюди: їх легко зустріти не тільки в садах та городах, а й у шкільних двориках, на території дитячих садків, на міських клумбах та у дворах житлових будинків. Хто ж, як не календула, так стійко витримає набіги дівчат, які хвацько обривають яскраві ароматні квітки собі на прикраси: віночки, намисто, кільця та інше «спорядження» :).

Календула або нігтики (Calendula) – трав’янисті рослини сімейства Астрових. Найпопулярнішим декоративним видом є Календула лікарська (Calendula officinalis) – однорічна рослина, висотою від 20 до 80 см. Квітки найчастіше мають жовте або помаранчеве забарвлення. Вся рослина має своєрідний, освіжаючий аромат. Завдяки своїм лікувальним якостям календула давно знайшла застосування як у народній, так і в офіційній медицині.

От і я знаю нігтики рівно стільки, скільки себе пам’ятаю. Настільки ці квіти звичні, що не уявляю жодного саду без їхньої присутності. У ранньому дитинстві мені було довірено закопати гачкуваті сім’янки календули, поряд із настурцією, у балконні скриньки. Вже потім, пам’ятається, приїжджаючи влітку в село, нарвеш цілий тазик запашних маленьких сонечок і запариш їх окропом у лазні – аромат просто приголомшливий. Справді, вважається, що вдихаючи запах квіток календули, позбавляєшся всіляких поганих думок і навіть головного болю. А як піднімає настрій блиск її помаранчевих пелюсток! Ця рослина – справжній антидепресант.

Що може бути простішим, ніж вирощування календули?

Ну, хіба тільки – зовсім нічого не вирощування. Умінню нігтиків пристосовуватися до різних умов проживання, може позаздрити будь-яка квітка. Це одна з найбільш підходящих рослин для початківців, як маленьких, так і великих

Для посадки календули підійдуть будь-які родючі садові ґрунти та відкриті сонячні ділянки. Хоча в півтіні вона себе теж непогано почуває, особливо в саму спеку, і виглядає в цей час набагато бадьоріше за ті рослини, що ростуть на сонці.

Календула – холодостійка рослина, що переносить зниження температури до -5. Тому приступати до посівів можна, як тільки буде готовий ґрунт, не побоюючись поворотних заморозків. Також нігтики можна висівати під зиму. Надалі вони дбайливо сіятимуть себе самі :), тобто розмножуватимуться самосівом. Я прощаю їм цю витівку, і нігтики ростуть на моїй ділянці, не соромлячись, де їм заманеться, навіть на грядках з іншими рослинами. До того ж, рослини добре переносять пересадку практично в будь-якому віці, тому визначити їх на потрібне місце не важко.

До речі, сусідство календули приносить величезну користь більшості садових рослин:

  • підвищує їх імунітет
  • знезаражує ґрунт, на якому росте, чим запобігає появі кореневих гнилів овочевих культур, садових суниць, квітів
  • допомагає боротися з деякими шкідниками, наприклад, відлякує совку та капустяну муху від посадок овочевої та декоративної капусти. Також її сусідство буде особливо корисним картоплі, томатам, баклажанам.

Догляду календула вимагає мінімального.

І все-таки, я помітила, що декоративніші сорти календули, зокрема, з червоними густомахровими суцвіттями, більш вимогливі до харчування та освітлення, і не відмовляться від підживлення комплексними мінеральними добривами для квітучих рослин. Щоб кущики завжди виглядали бадьорими, пишними і рясно цвіли, в саму спеку їм потрібно забезпечити полив, інакше вони втратить всю свою декоративність: квітки дрібніють, зникне махровість, почнуть швидко зав’язуватися насіння і цвітіння зовсім припиниться. Коли спека відступить, зріст, звичайно ж, відновиться, і рослини знову повернуть собі свою колишню чарівність. Але ж нам хочеться, щоб вони були такими весь сезон, ось для цього ми їх і поливаємо в посуху.

Збирайте квіткові кошики календули якомога частіше і якомога більше, не побоюйтеся завдати шкоди її декоративності, адже чим активніше ви це робитимете, тим краще буде ставати рослина, радуючи яскравим, рясним цвітінням аж до самих морозів.

Властивості календули, приємні та корисні.

Збором квіток ви не тільки урізноманітнюєте колекцію домашньої косметики, а й поповніть сімейну аптечку. Основними властивостями календули лікарської є: бактерицидна, протизапальна, ранозагоювальна, спазмолітична та жовчогінна дії. Застосовується вона при лікуванні захворювань порожнини рота та горла, печінки та жовчного міхура, дерматитів, опіків, холециститу, неврозів. Допомагає впоратися з головними болями, запамороченням та підвищеною дратівливістю, а також підвищити імунітет.

Лікувальні властивості мають всі декоративні сорти календули лікарської. Але що яскравіше квітка, то вище вміст діючих речовин.

Квіткові кошики нігтів сушать у тіні під навісом або в сушарках при температурі не вище 50°С. Коли вони починають розсипатися при легкому натисканні – сушіння завершено.

Якщо вам подобається аромат квітів календули, то ще однією пікантною приправою на вашій кухні може стати більше.

Автор статті: Candy.

Де зростають помідори? Підкажіть. Я маю на увазі в яких країнах

Віктор

У більшості країн помідори вважають овочом, тому з практичної точки зору абсолютно неважливо, назвемо ми його овочом або фруктом. У Сполучених Штатах це питання так і залишалося відкритим, доки в справу не втрутилася найвища судова інстанція країни – Верховний суд США.

Згідно з існуючим визначенням фрукта, помідор – фрукт. Але ж помідори використовуються при приготуванні гострих соусів, підлив, і багато господинь додають помідори в супи. Тож із торгових міркувань у 1893 році Верховний суд ухвалив, що помідор – овоч, а не фрукт.

Батьківщина помідора – Південна Америка (Перу, Еквадор, Болівія), де досі зростають дикі сорти цієї рослини. Ще задовго до того, як Колумб відкрив Америку, Мексикою вже поширилися перші культивовані сорти помідорів. Це, мабуть, і були перші помідори, які довелося скуштувати європейцям.

У 1554 році в Італії з’явилися описи помідора, який отримав назву pomidoro, у перекладі з італійського «золоте яблуко». З цієї назви можна дійти невтішного висновку, що перші побачені європейцями помідори були жовтими за кольором. Наприкінці XVI століття помідори вже вирощувалися в Англії, Іспанії, Італії, Франції, в багатьох інших країнах Центральної Європи. Але все ж у цей час вони вважалися ще дивиною.

До середини XVII століття помідор став досить поширеним продуктом харчування, першим, хто виростив помідори в США, став Томас Джефферсон, третій президент молодої країни і автор проекту Декларації незалежності США. Але в той час багато хто вважав, що помідори є отруйними, тому лише в XIX столітті помідори з’явилися на столі кожної американської родини.

Помідори, картопля, тютюн – це близькі родичі. У помідорного куща дуже тривалий вегетаційний період, тобто час, коли можливе зростання та цвітіння рослини. Йому потрібно багато сонячного світла, тепла. І росте він тільки у вологому, добре прогрітому грунті. У країнах Північної Європи та північних штатах США взимку помідори вирощуються в теплицях, а в південних штатах, таких, як Нью-Мексико, Флорида, Техас, прямо у відкритому грунті. Зимові помідори збирають зеленими, ще незрілими та відправляють по всіх магазинах країни. Якраз дорогою вони встигають дозріти.

Natalia_56

Помідори (у багатьох країнах вони називають Томати) ростуть у всіх країнах. Вони навіть у нас в Україні ростуть, хоча у північних регіонах їх вирощують у теплицях.
А в країнах Центральної та Південної Америки вони ростуть навіть у дикому вигляді, бо це їхня батьківщина.

Адольф Моторкрафт

У у мене на балконі чудово ростуть
У Чушці-тепер фінляндії теж … .
А смачні ростуть у землі-грунтові Азербайджан Іран Каліфорнія
в Києві мона купити

Secret

У нас на городі та на балконі… .
У країнах Північної Європи, Канаді і північних штатах США взимку помідори вирощуються в теплицях, а південних штатах, як-от Нью-Мексико, Флорида, Техас, -прямо у відкритому грунті. А в Туреччині та Іспанії – цілий рік їм добре, як і в Арфриці

Мама Ой

Де їх лише не вирощують.
Промислово – Іспанія, Італія, Греція та далі все Середземномор’я по колу. У всій Азії – від Азербайджану до Китаю. В Австралії, мабуть, також. В Америці – від США і до Аргентини, напевно. В Африці, напевно, теж можна – тільки поливай.
Все одно найсмачніші були колись у Дербенті, малинові, розрізаєш – як м’ясо

Edvard Grieg

де посадиш – там і виростуть))

Яку мінімальну температуру витримують томати?

ЛИСИЦЯ-НАСА

То яку мінімальну температуру витримують томати залежатиме від їхнього сорту. У середньому такою температурою є від +5 до +8 градусів повітря. Однак є сорти і морозостійкі, які можуть витримати і нижчу температуру, але короткочасно. Все-таки для нормального зростання та плодоношення температура має бути вищою.

Вплив низьких температур може не занапастити рослина, але негативно позначиться на його зростанні та плодоношенні.

І ще треба пам’ятати, що перед висадкою розсади томатів її потрібно обов’язково загартувати близько тижня, щоб вона звикла до сонця та нижчої температури на вулиці, ніж у приміщенні.

Мар’юшка Душка

Томати відносять до культури, яка потребує тепла. Ця вимогливість залежить від сорту помідора, а також від того, у якій фазі зростання він знаходиться. При цьому важливо враховувати вологість та кількість світла, що надходить до томатів. Так що при одній і тій же температурі, але інших факторах, що відрізняються, і результат буде різний.

Ось що говорять про температурні режими для томатів досвідчені садівники:

Barsko

Щодо цього у садівників та городників немає певної думки. Хтось вказує цифру -5 градусів, інші вважають, що томати можуть витримувати короткочасні заморозки і до -9 градусів. Є й такі, хто думає, що при мінус 1 томати можуть замерзнути.

Замерзання томатів залежить від часу, яке зазнавали рослини заморозків і від сорту самих томатів.

Ірішенька

Я сама багато про це читала, шукала інформацію та дійшла висновку, що це залежить від сорту томатів. Взагалі, читала, що під плівкою деякі сорти та мінусову температуру витримують, хоч мені слабо в це віриться.

lady v

Спочатку томати все-таки південна рослина і тому не дивлячись на безліч різних сортів, у тому числі морозостійких, виведених останнім часом, помідори дуже люблять тепло і вологість. Звичайно в умовах середньої смуги України садівникам подітися нікуди – тут заморозки трапляються навіть наприкінці травня, доводиться штучно утеплювати томатні грядки, висаджувати рослини у теплиці та парники. Однак короткочасні заморозки помідори зазвичай переносять непогано. Якщо при плюсовій температурі, навіть близькій до нуля, томатам нічого не загрожує, хоча сприятливими ці умови не назвеш, то чим менший за часом вплив негативної температури, тим краще. Витримують помідори -2 градуси, під плівкою до -8 градусів, але як кажуть, не дай боже!

дольфаніка

Багато хто забуває, що не так страшне морозне повітря, як крижана земля. Розсада помідорів і висаджена розсада помідорів при температурі грунту нижче +16 градусів перестане рости і може загинути від виснаження, тому що для коренів помідорів це вбивчо холодно.

При температурі повітря від +0,5 до +0,8 градусів гинуть квіти томатів, ще нижчі і рослина відмирає повністю. є сорти, що витримують невеликий мінус.

Під час бутонізації рослини не витримують 8 градусів, для бутончиків це дуже низька температура.

Може бути і нижчу температуру витримують, але дуже короткий час. Довгі мінусові температури томати занапастить.

Андрій0817

Короткочасне похолодання (зниження температури) особливої ​​шкоди томатам не завдасть.

А тривалі дні з низькою температурою призводять до наступного:

При температурі + 15 – томати зростати припиняють і не цвітуть, але зелені помідори зрітимуть.

За температури + 10 томати не цвітуть, зростання плодів припиняється і зелені помідори перестають визріти.

При температурі +5 циркуляція соків рослиною повністю припиняється.

При температурі 0 градусів (тривалий час) томати гинуть.

natla

Мені казали, що помідори витримують температуру до +4 градусів практично безболісно. Це знаю, тому що заморозки бувають у наших районах, коли тільки томати в ґрунт висадиш, і якщо температура не опускається нижче за +4 градуси, то турбуватися не варто. А восени чудово стоять, головне, щоб температура мінусової не була. Восени температура опускалася до +1 градуса С, і томати її витримують і навіть, якщо йдуть теплі дні, то і помідори продовжують зростати.

chacha777

Важко сказати про всі томати одночасно – є сорти, які і мороз витримують, а є такі, які можуть і при плюс п’ять градусів зав’янути. Але в середньому томати добре витримують температуру від восьми-десяти градусів тепла і вище. Вся температура, що нижче – для них у більшості випадків може виявитися згубною, не кажучи вже про заморозки.

nlo

Томати витримують мінімальну температуру 8 градусів, тому в серпні, коли нічна температура опускається до 8 град, потрібно всі зелені помідори з кущів прибирати, інакше вони уражаються фітофторозом і стають не придатними для їжі.